A Belügyminisztérium és a Magyar Önkormányzatok Szövetsége diszoklevelét és emlékérmet vehettet át nemrégiben Markó Sándor Szatta polgármestere abból az alkalomból, hogy a választópolgárok bizalmából negyedszázada folyamatosan polgármesterként szolgálja a helyi közösséget. Ez adta a beszélgetésünk apropóját, amelyet a kis őrségi falucska vezetőjével folytattunk.
– Jellemzően a kis településekre, Szattán már a rendszerváltást megelőzően is komoly közösségi élet zajlott. Ennek akkoriban én is cselekvő részese voltam. Mint aktivista, úgy gondoltam, hogy polgármesterként még többet tudok tenni a településért és az itt élő emberekért. Természetesen minket is megcsapott a változás szele, vonzott az újdonság hatása, megismerni egy számunkra eddig ismeretlen területet. Ezért döntöttem úgy, hogy indulok a polgármesteri posztért. A választók bizalmat szavaztak nekem, 23 évesen a megye legfiatalabb polgármester lettem – kezdte mondandóját Markó Sándor, majd azzal folytatta, hogy az első választások idején még voltak kihívói, akikben szintén a tenni akarás vágya munkálkodott. Amikor már jöttek az eredmények, a kihívókból segítő partnerek lettek, akikkel együtt munkálkodtak a falu felemelkedése érdekében. Így a polgármesteri posztért az utóbbi választásokon már csak egyedül indult.
– Az elmúlt 25 évben jelentős fejlődésen ment át a falu. Az 1990-es évek elején a településen még nem volt vezetékes ivóvíz. Ennek a kiépítése volt az első nagyobb feladat. A leromlott állapotú kultúrházunk helyett faluházat építettünk minden állami támogatás nélkül, saját erőből. Korszerűsítettük a közintézményeket, már a harmadik falugondnoki autót koptatjuk, háborús emlékművet és ökumenikus imaházat építettünk. Felújítottuk a ravatalozót és az orvosi rendelőt, elkészült a falu közösségi kemencéje – sorolta az elmúlt negyedszázad eredményeit a teljesség igénye nélkül a polgármester.
– Többet is lehetett volna tenni, ám az elején jól induló állami támogatás mindig kevesebb lett. Függetlenül, hogy melyik párt volt hatalmon, egyre kevesebb jutott az önkormányzatoknak. A hiányzó pénzt tapasztalattal próbáltuk meg helyettesíteni. Megvalósítandó célként lebeg előttünk a szennyvízhálózat kiépítése. Egy olyan rendszerben gondolkodunk, amely a legkevésbé terheli meg az itt élők pénztárcáját – mondta a település vezetője. Markó Sándortól megtudhattuk, hogy negyedszázada még, mint tiszteletdíjas polgármester kezdte, most már munkahelyént gondol a polgármesterségre. A változást az őrségi munkahelyhiány hozta. Folytatni addig kívánja a polgármesterséget, ameddig élvezi a választói bizalmát, és tenni tud a településért. Továbbra is azt vallja, hogy az ilyen kis lélekszámú községeknek, mint Szatta, a közösségben rejlik az ereje.
– Évekkel ezelőtt nyilvánvalóvá vált, hogy a kistelepüléseken az összefogás és az aktív közösségi tevékenység a túlélés lehetőségei. Ezt figyelembe véve kell a jövőben munkálkodnunk – mondta a polgármester. Dr. Gémesi György a Magyar Önkormányzatok Szövetsége nevében megköszönte Markó Sándornak az áldozatos munkát, amelyet 25 év alatt polgármesterként települése közössége érdekében végzett.